wezwijfachowca.pl

1. Zatkane rury kanalizacyjne czy da się zapobiec?

  1. Zasada nadrzędna – lepiej zapobiegać niż leczyć
  2. Najlepiej stosować w miarę często środki chemiczne zalecane do kanalizacji.

2. Jak udrożnić rurę kanalizacyjną?

Zatkany odpływ w umywalce lub zlewozmywaku? To się może zdarzyć w każdej łazience czy kuchni, ale czy wiesz jak poradzić sobie z tym problemem? Nie musisz mieć tytułu majsterkowicza aby samemu wykonać udrażnianie rur oraz udrażnianie kanalizacji.

Przygotuj sodę oczyszczoną i ocet. Szklankę sody wsyp do rury. Zalej szklanką octu i zatkaj odpływ korkiem. Odsuń się na bezpieczną odległość, ponieważ z rur będą się wydobywać opary. W trakcie zauważysz syk i wydobywające się bąbelki. Wszystko dobrze, nie martw się.

Po około 30 minutach zalej rury wrzącą wodą i ponownie zatkaj odpływ, odczekaj pół godziny. Zalej rury ciepłą wodą z kranu. Czy udrażnianie rur się powiodło? Jeśli nie, powtórz czynność do momentu udrożnienia rur kanalizacyjnych lub wezwij fachowca z WUKO Pogotowia Kanalizacyjnego.

3. Jak zapobiegać zatkanym odpływom?

Nawet dobrze wykonana instalacja kanalizacyjna potrafi się zatkać, dlatego powinniśmy z niej właściwie korzystać. Warto pamiętać co nie należy wyrzucać do kanalizacji? Ale również dobrze jest zaopatrzyć się w sitko, które skutecznie zatrzyma wszelkie zanieczyszczenia. Możesz również wykonywać czyszczenie kanalizacji domowym sposobem, zalewając raz w tygodniu kilka litrów osolonego wrzątku, zagotowanego octu bądź wody z octem.

4. Czego nie należy wrzucać do kanalizacji?

Zapchana kanalizacja może nawet uszkodzić rury, warto więc nie wrzucać poniższych produktów, aby zapobiec późniejszemu przepychaniu rur kanalizacyjnych lub udrażnianiu rur kanalizacyjnych.

Nie wyrzucaj do kanalizacji:

* resztek pożywienia – szczególnie tłustych,

* odpadków tj. kości, trociny, wata, szmaty, pierze,

* piasku oraz gruzu,

* środków żrących.

5. Woda nie spływa, jak udrożnić rury kanalizacyjne?

Jeśli z rur nie spływa woda, to oznacza, że kanalizacja jest zatkana. Syfon powinien zapobiec brzydkim zapachom z kanalizacji, jeśli się zatka należy go przeczyścić. Przy plastikowych oraz stalowych nie będziesz miał problemu z ich odkręceniem. Jednakże jeśli posiadasz stary, żeliwny syfon, do jego przepchania lepiej wezwij hydraulika, ponieważ trudno go zdemontować oraz wyczyścić.

Odkręć nakrętkę syfonu, zdejmij syfon i wysuń rurę odpływową. Zdejmij również rozetę, wyciągnij redukcję. Użyj do udrożenienia rur kanalizacyjnych sprężyny hydraulicznej, jednakże musi być dłuższa niż odległość umywalki od pionu. Poproś kogoś o pomoc. Jedna z osób wsuwa sprężynę hydrauliczną do rury kanalizacyjnej, a druga w tym czasie obraca korbę sprężyny hydraulicznej do rur kanalizacyjnych. Podczas wykonywania sprężyna hydrauliczna powinna być rozciągnięta na całą długość i lekko naprężona, żeby się nie zwijała. Jeśli napotkasz opór, wyciągnij sprężynę hydrauliczną. Usuń zanieczyszczenia ze sprężyny hydraulicznej. Ponownie wsuń sprężynę hydrauliczną i powtórz czynności dopóki stwierdzisz, że sprężyna doszła do pionu. Rura kanalizacyjna została przepchana.

6. Jak odetkać toaletę? Domowe sposoby.

  1. Soda oczyszczona z octem – ciepłą wodę z octem wlać do toalety i odczekać kilka minut. Spłukać wodę.
  2. Płyn do mycia naczyń – wlać na 10-15 minut płynu, nastepnie zalać ciepłą wodą i odczekać kilka minut. Spłukać wodę.
  3. Za pomocą dużej 1.5 / 2-litrowej butelki – wyciąć spód, włożyć butelkę odciętą częścią do toalety i trzymając za korek energicznie wykonać kilka posuwistych ruchów.
  4. Metalowy wieszak – odgiąć, żeby można go było włożyć do muszli.
  5. Przepychaczka / odtykaczka z gumową końcówką.