Menu
Często, zwłaszcza w starym budownictwie, zdarza się tak, że instalacja, nie jest w stanie udźwignąć obciążenia, które generowane jest przez urządzenia codziennego użytku, takie jak: czajnik, komputer, grzejnik elektryczny, lampa. Co należy zrobić kiedy dojdzie do takiej sytuacji?
1. Zachowanie bezpieczeństwa
Niezależnie od tego co mamy w planach pierwszorzędną rzeczą jest zachowanie względów bezpieczeństwa. Jeżeli nie mamy doświadczenia w naprawach instalacji elektrycznej najlepiej będzie skorzystać z pomocy fachowca, gdyż działanie na własną rękę jest bardzo niebezpiecznie. Spięcie elektryczne w domu lub mieszkaniu może okazać się błahostką prostą w naprawie, ale również może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Co jednak można zrobić na własną rękę?
2. Ustalenie miejsca awarii
Jeżeli mieszkamy w bloku lub w domu wielorodzinnym warto już na samym początku rozeznać się czy problem dotyczy tylko naszego mieszkania, czy może wielu lokatorów? Dzięki temu zamawiając fachowca będziemy mogli udzielić mu podstawowych informacji na temat awarii. Pamiętajmy, że jeżeli problem dotyczy całego budynku, lub nawet większego obszaru, np. ulicy, należy zadzwonić pod numer alarmowy 991.
3. Wymiana bezpiecznika
Bardzo często przyczyną awarii elektrycznych okazują się bezpieczniki. W starszych instalacjach samodzielnie można dokonać prostej wymiany bezpiecznika, w nowszych natomiast, wystarczy przesunąć odpowiednia plastikową dźwignię do góry. Jeżeli doszło do wybicia fazy przy liczniku prądu możemy włączyć ją ponownie dopiero po odłączeniu urządzenia, które dane zwarcie wywołało lub po usunięciu uszkodzenia.
4. Odcięcie dopływu prądu
Warto również przed wezwaniem fachowca odciąć dopływ prądu. Zmniejszy to bowiem ryzyko nieopatrznego porażenia prądem, przez np. dzieci.