wezwijfachowca.pl

Co zrobić kiedy zaczyna ciec spod zlewu?

Przede wszystkim nie należy panikować. Zachowanie spokoju i zimnej krwi będzie naszym sprzymierzeńcem w walce z cieknącym kranem.

Kiedy dojdzie do wycieku wody pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest odcięcie dopływu wody. Ograniczy to możliwe zniszczenia w mieszkaniu z powodu zalania.

Z reguły urządzenia odcinające dopływ wody do konkretnych urządzeń i pomieszczeń znajdują się pod lub nad toaletą, w okolicy kranu, zlewu lub za zmywarką, czyli w miejscu gdzie rura doprowadzająca wodę jest połączona z urządzeniem.

Jeśli problem jest rozległy i nie dotyczy tylko jednego urządzenia, albo kiedy nie jesteśmy w stanie zlokalizować zaworu odcinającego wodę, należy prędko zakręcić zawór główny. Znajduje się on przy rurze doprowadzającej wodę do całej posesji lub mieszkania. Pamiętajmy, kręcimy pokrętłem w prawo(!) aż do oporu (pozycja Z). Jeśli mamy zamontowane zawory motylkowe lub kulkowe, należy przekręcić rączkę w poprzek linii zaworu.

Z kolei jeżeli rura jest pęknięta albo dziurawa, to należy zadzwonić niezwłocznie zadzwonić  po doświadczonego hydraulika. Taka awaria nie dość, że jest bardzo niebezpieczna to grozi również ogromnymi zniszczeniami, a więc i kosztami. Tylko szybka interwencja jest w stanie zminimalizować straty.